סוגי מצבות | רמי מצבות תעשיות אבן ושיש

סוגי מצבות

מצבות כפולות זוגיות

מצבות כפולות הן שתי מצבות השייכות לבני זוג שהחליטו להיקבר יחדיו. אפשרות אחת היא ליצור שתי מצבות נפרדות עם אבן ראש המחברת ביניהן. אפשרות שנייה היא ליצור שתי מצבות נפרדות ללא חיבור ישיר ביניהן, אך למקם אותן על אלמנט מחבר כגון לוח שיש או אזור תחום ובו חצץ.

אפשרות שלישית היא ליצור מצבה אחת גדולה ורחבה שבה מוסיפים את הכיתוב על החלק השני של המצבה רק לאחר שבן הזוג השני נפטר.

על מנת לאפשר קבורה כפולה יש לרכוש חלקה מראש. אך גם אם לא עושים זאת ישנן דרכים בהן ניתן לבצע קבורה משותפת. לדוגמה, באמצעות קבורת מכפלה שבה שני בני הזוג קבורים זה מעל זה.

לעמוד מצבות כפולות

מצבות משפחתית

מחפשים מצבה ליקירכם? אנו בחברת רמי מצבות תעשיות אבן ושיש  בונים ומעצבים מצבות משפחתיות. עבודה מקצועית תוך הקפדה על רמת גימור גבוהה לצד עמידה בלוח זמנים. כל זאת נעשה תוך הקפדה על רגישות בעת שעתכם הקשה.

 

לקטלוג מצבה משפחתית

מצבה מאבן אחת

מצבה מאבן אחת היא המצבה הסטנדרטית עבור מי שנקבר בקבר יחיד. מצבה שכזו היא מצבה בגודל של 75 ס"מ או 80 ס"מ לרוחב על 170 ס"מ אורך, אם כי יש בתי קברות אשר מגבילים את אורך המצבה ל-160 ס"מ בלבד. לכן מומלץ לבדוק זאת לפני שמבצעים את ההזמנה מהקבלן במהלך תקופת השלושים. כאשר מדובר על מצבה מאבן אחת, ניתן לבחור מבין מגוון גדול של אבנים וחומרים כגון גרניט, אבן טבעית או שיש. היתרון של מצבה זו הוא שכאשר האבן אינה מפוצלת, ישנן פחות מגבלות על גודל הכיתוב והאורך שלו.

לקטלוג מצבות מאבן אחת

מצבות גרניט

הגרניט (בעברית "שחם") הוא סלע גבישי שמקורו במעמקי האדמה. הקמת מצבה מאבן גרניט בצבע שחור או אפור כהה היא אומנם יקרה, אך הגרניט נחשבת לאחת מן האבנים העמידות ביותר ולכן אין צורך לחדש את המצבה במשך שנים ארוכות גם כאשר היא מוצבת במקום החשוף לשמש ולפגעים אחרים של מזג האוויר. המראה שנוצר הוא מרשים במיוחד ומנציח באופן מכובד ביותר את היקרים לנו מכל. את עם זאת, בשל מחירה הגבוה, יש כאלו הבוחרים לשלב בין מצבה מאבן זולה יותר ובין לוח אותיות העשוי מאבן גרניט ובניגוד לאבנים אחריות אינו דורש צביעה מחדש.

לקטלוג מצבות גרניט

מצבות אבן טבעית

מצבות אבן טבעית כגון מצבות אבן חברון או אבן סלייב הן מצבות אשר שומרות על המראה הטבעי של האבן ולכן מעניקות חיבור שלם וטבעי לסביבה, מראה שלא תמיד ניתן למצוא במצבות העשויות מאבן אשר עברה עיבוד כגון שיש שהמראה שלה הוא אחיד. האבנים מגיעות בצבעים וגוונים שונים אשר מדגישים את הבחירה האישית של הנפטר או משפחתו. לדוגמה, הגוון של אבן סלייב יכול לנוע בין צהוב וכתום, ומכאן הכינוי שלה "אבן שלהבת". החיסרון של מצבות אבן טבעית נעוץ בכך שאבן בלי מעובדת או כזו שעברה עיבוד חלקי בלבד בדרך כלל דורשת תחזוקה וחידוש על מנת למנוע את שינוי הצבע או הצטברות של עובש ופטריות.

 

לקטלוג מצבות אבן טבעית

מצבות שיש

כאשר מדברים על מצבות שיש, בדרך כלל מתכוונים לשיש גרניט בגוונים שונים (אותו כבר הזכרנו) או לשיש טורקי. כמו שיש גרניט, כך גם השיש הטורקי הוא חומר עמיד מאוד בגוון אפרפר – תכלת המגיע אלינו מהאי מרמרה שבטורקיה, ומכאן שמו. כל מצבות השיש הן עמידות בפני מים וטמפרטורות משתנות. תכונות אלו הופכות אותן למתאימות עבור קברים אשר נמצאים באזורים בעלי תנאי מזג אוויר מגוונים: אזורים יבשים או דווקא כאלו הקרובים לים ומאופיינים בלחות גבוהה ברוב ימות השנה. כמו כן, השיש קל יחסית לעיבוד למרות חוזקו.

לקטלוג מצבות שיש טורקי

מצבות רחבות

מצבות רחבות הן מצבות מיוחדת אשר בדרך כלל משמשות עבור קבורה זוגית. במקרה זה מקימים מראש את המצבה השלמה, כולל אבן הראש ומבצעים את הקבורה הראשונה. לאחר שבן הזוג השני נפטר משלימים או מחליפים את הכיתוב על אבן הראש המשותפת ועל הקבר הנוסף.

היתרון של צורת קבורה זו הוא שאין צורך לבנות מחדש את המצבה ותמיד ניתן לתקן או לשייף מחדש את הכיתוב על המצבה הראשונה במידה ובן הזוג השני נפטר זמן רב לאחר בן הזוג הראשון.

מנגד, צורת קבורה זו דורשת רכישת חלקת קבר מראש ותכנון קפדני של האופן בו תיראה המצבה השלמה.

לקטלוג מצבות רחבות

מצבות מכפלה

מצבות מכפלה הן מצבות שמיועדות עבור בני זוג שקבורים זה מתחת לזה עקב מגבלות מקום או אילוצים אחרים. לרוב בונים אבן אחת שוכבת גדולה ועליה ממקמים שתי אבנים שוכבות או עומדות נוספות מהסיבה שאת האבן השוכבת אין צורך לשנות לאחר קבורת בן הזוג השני. 

יחד עם זאת, כאן יש יותר חופש עיצובי מכיוון שזוג האבנים לא חייבות להיות מחוברות ואפילו לא ישרות לחלוטין. למשל, אפשר להניח אותן בזווית, כך שהן ייטו מעט אחורה.

אפשרות אחרת, אם כי מעט יותר יקרה, היא לשלב שתי אבנים שוכבות על גבי האבן או המבנה הרחב יותר, ומאחוריהן להוסיף עוד אבן עומדת. כך אפשר לשלב כיתוב אישי רגיל עם נוסח זוגי נפרד.

לקטלוג מצבות מכפלה

מצבות מיוחדות – מצבת זיכרון

מצבת מיוחדות מהוות לא פעם כמצבות זיכרון או אנדרטה. מצבות אלו כאשר אינן רק לצרכי קבורה, שמורות לציון אירועים היסטוריים מיוחדים כגון מקום נפילתם של חיילים בקרב ידוע. במקרים שכאלו מדובר באנדרטות ממלכתיות בסובסידיה של המדינה, אך לעיתים מקימים מצבות זיכרון גם בפינות הנצחה מיוחדת כאשר משפחת הנפטר או מקום שהיה קשור אליו בדרך אחרת (לדוגמה, מוסד כלשהו כגון אוניברסיטה) מעוניינים להנציח אותו.

מצבת זיכרון אומנם איננה מצבה רגילה לא בגודלה ולא בצורתה, אך מכיוון שהיא דורשת עיצוב מיוחד ולרוב בנויה מהחומרים היוקרתיים שמשמשים רק בבניית מצבות אחרות, הרי שנהוג לתכנן אותן בעזרת קבלני מצבות מקצועיים.

מצבות מיוחדות

אולי יש לך שאלות?

הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן.