בניה ועיצוב מצבות | רמי מצבות תעשיות אבן ושיש

בנייה ועיצוב מצבות

כשאנחנו מדמיינים מצבה, עולה בראשנו בדרך כלל אבן אחת או שתיים עם שם הנפטר, מניין שנות חייו ואולי גם הקדשה אישית, אבל כשאנחנו נאלצים לבחור את המצבה האישית עבור יקרינו, מסתבר לנו שמדובר בעניין הרבה יותר מורכב, ולא רק בגלל שמדובר בשעה לא פשוטה בחיינו. לאחר שמצאנו קבלן מצבות, עלינו לוודא כי הוא מקובל על החברה קדישה וכי הוא יכול לספק לנו את המצבה והעיצוב הספציפי אותה אנחנו מבקשים במהלך תקופת הזמן הלא ארוכה של 30 יום בלבד (למרות שטקס גילוי מצבה ניתן לקיים עד 12 חודשים מרגע הפטירה)

בעמוד זה נדבר על כל מה שחשוב לדעת על בניית ועיצוב מצבות ונפנה אתכם לעמודים נוספים לטובת קבלת מידע נוסף באתר שלנו.

בניית מצבות

על מנת לבנות מצבה עליכם קודם כל לבחור בקבלן מצבות אשר מופיע ברשימת המצבות של בית הקברות (במקרה של החברה קדישה). לאחר מכן יהיה עליו לקבל אישור מבית העלמין בנוגע לתכנון המצבה ולכן כדאי לבדוק מראש אם ישנן מגבלות מסוימות על מצבות בבית העלמין.

מבחינת עלויות הקבורה, החברה קדישה אומנם מכסה את הכנת הקבר עצמו וכל מה שקשור בעלויות הקבורה, אך אינה משתתפת במימון המצבה למעט מקרים יוצאי דופן כגון נפטר שאין לו בני משפחה היכולים לממן זאת. מצבה עבור קבורת חיילים בבתי עלמין צבאיים ממומנת על ידי הצבא, אך הכללים בנוגע לעיצוב המצבה עצמה הם נוקשים יותר.

לאחר שבוחרים את המצבה מבחינת עיצוב, חומרים וכו', קבלן המצבות מתחיל בבנייה שלה. ברוב המקרים מדובר בעניין של מספר ימים עד שבוע וחצי, אך מצבות מורכבות או כאלו שעושות שימוש בחומרים שאינם זמינים במקום ייתכן שייקח לבנות יותר זמן, ולכן יש להתחשב בכך אם רוצים לבצע את טקס גילוי המצבה במעמד השלושים.

לעמוד עיצוב מצבות

עיצוב מצבות

כפי שכבר רמזנו, עיצוב מצבות הוא עולם שלם בפני עצמו: לא מדובר רק בכיתוב על גבי המצבה, שבדרך כלל כולל מעבר לנוסח הקובע גם הקדשה אישית, אלא גם במגוון גדול מאוד של חומרים מהם ניתן לבנות את המצבה ותוספות לא סטנדרטיות. ישנם חומרים גמישים יותר כמו למשל אבנים שאפשר ליצור באמצעותן מראה של סלע טבעי. לעומתם, יש חומרים פחות גמישים שהעיבוד שלהם לצורה לא סטנדרטית עשוי להיות מורכב יותר.

גם לחריטת האותיות עצמה יש כמה טכניקות אפשרויות שמשפיעות על צורת האותיות. לדוגמה, אותיות מודבקות מול אותיות שקועות הנוצרות דרך התזת חול או לייזר באופן ממוחשב ובין אותיות בולטות ("נגטיב"), אותיות עופרות (לא ניתן לבצע על אבן גרניט) ועוד. לכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה.

על מנת לעשות לכם סדר בכל העולם הזה, אנחנו ממליצים לכם בחום להיכנס לאחד מהקטלוגים שלנו ולהתרשם ממגוון העיצובים והאפשרויות השונות לעצב את המצבה של יקירכם.

לעמוד עיצוב מצבות

חידוש מצבות

למרות שמצבות איכותיות יכולות להחזיק מעמד במשך עשרות שונים ורוב קבלני המצבות נותנים אחריות בהתאם לכך, לעיתים יש צורך לחדש מצבה קיימת. לדוגמה, לא מעט אותיות נשחקות עם השנים עד למצב בו לא ניתן לקרוא אותן כליל ולאותיות מודבקות יש אורך חיים קצר אפילו יותר. גם סדקים באבן הן לא מחזה עד כדי כך נדיר, במיוחד אם עושים שימוש באבן סטנדרטית שאינה יכולה לעמוד לנצח אל מול פגעי הזמן.

החידוש עצמו מתאים לרמת הנזק: לדוגמה, נזק קל עשוי לדרוש שיוף בלבד של האותיות, אך לעיתים אין בררה אלא להחליף את הלוח כולו מבלי לגעת בבסיס המצבה. במקרה והאבן נסדקה, יש לבצע שיוף ומריחה של שכבת הגנה.

מעבר לכל זאת, גם ניקוי מצבה צריך לדעת איך לעשות ולא מדובר בפעולה פשוטה כמו ניקוי של שביל אבן בגינה… לעומת זאת, עבור מי שיודע לעבוד עם החומרים הללו ומכיר את התגובה של חומרי הניקוי השונים, לא מדובר בעבודה מורכבת. אם אתם לא בטוחים, אל תעשו זאת בעצמכם!

חידוש מצבות

תוספות למצבות

תוספות למצבות בדרך כלל משרתות שתי מטרות: הראשונה היא ליצור מצבה יפה ומיוחדת יותר, השנייה היא להקל על מי שמבקר ליד הקבר לטפח אותו. לדוגמה, אם מניחים אגרטל כפי שהוא ליד הקבר, סביר להניח שהוא לא ישרוד זמן רב. לעומת זאת, אם מוסיפים למצבה אגרטל חצוב באבן, כל מה שצריך לדאוג זה להחליף את הפרחים מדי מספר שבועות. אותו הדבר תקף גם לגבי תבניות עבור נרות נשמה.

תוספות לצורך עיטור הקבר יכולות לכלול למשל פסלים שמתנשאים לגובה מהאבן השוכבת, דיוקן של הנפטר, חריטת צורות נוספות כגון מגן דוד ועוד. עם זאת, אנחנו ממליצים לבדוק היטב האם התוספת לא תיצור מעמסה על מי שאמור לטפל ולטפח את הקבר. לדוגמה, זכוכית עשויה להישבר או לצבור שריטות בקלות.

בנוסף, יש לבדוק האם התוספת עולה בקנה אחד עם המקובל בבית הקברות. חלק מבתי הקברות לא מאפשרים תוספות מסוימות ומפוארות במיוחד על מנת שלא ליצור הבדל גדול מדי בין המצבה של מי שהפרוטה מצויה בכיסו ובין מי שלא יכול להרשות לעצמו מצבה מפוארת במיוחד.

לצפייה בקטלוג תוספות למצבות

אולי יש לך שאלות?

הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן.