עיצוב מצבות | רמי מצבות תעשיות אבן ושיש

עיצוב מצבות

המצבה אותה אנחנו בונים עבור יקרינו מייצגת יותר מכל את הבחירה האישית שלנו בנוגע לאופן בו היינו רוצים לזכור ולהנציח אותו. לכן מצבה היא הרבה יותר מרק אבן עם מספר מילים שחקוקות עליה.

יש אינספור דרכים לעצב מצבה ולפיכך אתם זקוקים לקבלן או בונה מצבות שיודע לבצע את המלאכה העדינה של עיצוב מצבות בצורה הטובה ביותר שיש.

הבחירה הראשונה אותה בדרך כלל נרצה לבצע בנוגע לעיצוב המצבה הוא הכיתוב עצמו. הניסוח המקובל הוא שם הנפטר עם תאריך הפטירה העברי ובדרך כלל גם ראשי התיבות "ת.נ.צ.ב.ה" (תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים).

אבל על גבי הנוסח הבסיסי נהוג להוסיף גם את ההקדשה האישית שלמעשה נותנת למצבה את הייחוד שלה. זה יכול להיות למשל משפט מהתנ"ך המייצג את התכונות החיוביות והאופי הטוב של הנפטר, שורה משיר אהוב, או פשוט משפט אישי שכתבנו ומייצג את חייו ועולמו.

מעבר לנוסח, החלק החשוב ביותר בעיצוב מצבות הוא כנראה בחירת החומר ממנו תהיה עשויה המצבה. רבים בוחרים באבנים פשוטות יחסית, אך יש מגוון של חומרים אחרים כמו למשל שיש טורקי וגרניט במבחר גדול במיוחד של צבעים. ניתן גם לשלב בין חומרים שונים.

החומרים היקרים יותר הם מן הסתם גם העמידים יותר, אך כל מצבה שבנויה היטב תחזיק מעמד עשרות שנים בתנאי שמטפלים בה היטב. "רמי תעשיות אבן ושיש" מעניקה אחריות של עשרות שנים על כל מצבה.

ישנם חומרים קלים יותר לעיבוד מאחרים ובעיקרון האבנים הטבעיות הן המתאימות ביותר ליצירת צורות לא סטנדרטיות, לדוגמה, אבן שנראית כמו סלע לא מעובד או יצירה של מספר שכבות בעומקים שונים על גבי האבן השוכבת (ניתן לצפות בדוגמאות בקטלוג המצבות). יחד עם זאת, אין כמעט חומר שלא ניתן לסגנן או להעניק לו צורה מיוחדת באיזשהו אופן.

אחרי שבחרנו את הנוסח ואת החומר ממנו תהיה עשויה המצבה, עלינו לחשוב על אופן שיבוץ האותיות, כשלכל חומר יש שיטות אחרות המותאמות עבורו. לדוגמה, ניתן לבחור בחריטה באמצעות התזת חול, חריטה ממוחשבת או אותיות בולטות ומורמות מפני השטח של שאר האבן.

עיצוב מצבות מיוחדות

כאמור, יש אינספור אפשרויות לעיצוב מצבות, אך אם אתם מעוניינים בעיצוב מצבות מיוחדות במיוחד, יש לכם מספר אפשרויות: בראש ובראשונה, אתם יכולים לבחור צבע שאינו סטנדרטי, וכאן לשיש גרניט יש אולי את המבחר הגדול ביותר של צבעים להציע לכם: החל מגווני אפור ועד גווני אדום – סגול. עוד אבן מיוחדת בה ניתן להשתמש היא "אבן שלהבת" שבה הצבעים על גבי האבן עצמה אינם אחידים ונעים בין כתום לאפור.

אם אתם לא מעוניינים לשבור את צורת המצבה הסטנדרטית או רוצים להוסיף עוד אספקט מיוחד, אתם יכולים לבחור בתוספות אסתטיות שונות למצבה. בדרך כלל יוצרים פסל כלשהו המייצג את המהות המרכזית של עולמו של הנפטר (לדוגמה, כלי נגינה). את הפסל הזה מחברים לאבן השוכבת של המצבה. יש לציין כי תוספות כאלו אינן בהכרח מקובלות בכל בתי העלמין והדבר תלוי במדיניות של החברה קדישא במקום (ייתכן שבית קברות אזרחי יגלה יותר גמישות).

רעיון נוסף ופופולארי לא פחות של עיצוב מצבות מיוחדות הוא שילוב בין מספר חומרים. לרוב חומר אחד משמש עבור בניית האבן עצמה וחומר אחר עבור בניית לוח האותיות (יש לכך גם יתרון מבחינת עלויות). לדוגמה, האבן עצמה יכולה להיות עשויה משיש טורקי שצבעו אפור ולוח האותיות משיש גרניט בצבע שחור.

לסיום, ישנן תוספות "פונקציונליות" כמו למשל מעמד מובנה לנר נשמה או אגרטל. אלו אומנם פחות ייחודיות מבחינת דקורציה, אך חוסכות מקום ומגנות על מה שנמצא בתוכן מפני רוחות חזקות.

עיצוב מצבה

לסיכום, עיצוב מצבה היא תורה בפני עצמה ולמרות הקושי שכרוך בתקופת האבל הראשונה, כדאי להשקיע בכך זמן ולחשוב איך בדיוק אתם רוצים שהיא תיראה מבחינת נוסח הכיתוב, החומרים, הצבעים וגם צורת האותיות. אחרי הכול, המצבה היא חלק מהזיכרון אשר יישאר איתנו עוד שנים רבות קדימה.

אנחנו ב-"רמי מצבות תעשיות אבן ושיש" נשמח לעזור לכם בעיצוב המצבה ולהציע לכם עיצובים מקוריים במסגרת התקציב הקיים (רצוי לקחת בחשבון גם חריגה של כמה אחוזים כלפי מעלה). כמו כן, מומלץ להיכנס לקטלוג המצבות שלנו ולהתרשם מהעיצובים השונים על מנת לקבל רעיונות נוספים בכיוונים שאולי לא חשבתם עליהם עד כה.

אולי יש לך שאלות?

הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן.