חידוש מצבות | רמי מצבות תעשיות אבן ושיש

חידוש מצבות

חידוש מצבות

גם המצבה הכי איכותית שנבנתה ברמת הדיוק הטובה ביותר לא יכולה להחזיק מעמד לנצח ואט אט ניתן להבחין בהשפעת פגעי הזמן עליה. חידוש מצבות עשוי לכלול שיפוץ של מצבות שניזקו ברמת המבנה שלהן (לדוגמה, אבן שנשחקה או אותיות כיתוב שהפכו ללא קריאות או התנתקו לחלוטין), ניקוי של מצבות שצברו כתמים או עובש ברמה שלא מאפשרת ניקוי על ידי חומרי ניקוי ביתיים וגם מצבות שיש לחדש את הצביעה שלהן על מנת להחזיר להן את הברק או להסתיר חלקים ששינו את הצבע שלהם בשל החשיפה לשמש וכו'.

חידוש מצבה הוא עניין שעדיף להשאיר בידיהם של מקצוענים על מנת שלא ליצור נזקים נוספים שיהיה קשה לתקן אפילו יותר. אנו ברמי תעשיות אבן ושיש צברנו ידע וניסיון רב המאפשרים לנו לשחזר את צורתן של מצבות ישנות כאילו היו חדשות.

Array

שיפוץ מצבות

שיפוץ מצבות שניזקו באופן קשה נעשה באמצעות מספר טכניקות מיוחדות. הנזקים הקשים ביותר ברמת המבנה הם נזקים לאבן. על מנת להחזיר את האבן למצב כמה שיותר דומה למצבה המקורי, משתמשים בדרך כלל בחומרים לתיקון ואיטום של סדקים. אם הפגיעה היא בשטח הפנים, מבצעים גם ליטוש מקצועי. ליטוש דורש שימוש בשכבות הגנה: סילר ווקס. אלו שומרים על האבן ומונעים את הצורך לבצע שיפוץ חוזר תוך זמן קצר.

במקרה של תזוזה של אחת האבנים, לרוב משתמשים בחוטי ברזל מוסתרים ולא בסוגים שונים של דבקים.

שיפוץ מצבות עשוי להידרש גם במצבים בהם אותיות הכיתוב ניזקו: לדוגמה, אבנים שחרוטות בתוך האבן עלולות להישחק כמו האבן עצמה ולהתעוות עד לכדי מצב בו יהיו בלתי קריאות. במקרה של אותיות שהודבקו על גבי המצבה (טכניקה שכיום אנחנו פחות ממליצים עליה למרות החן שבה), הן עשויות להתפרק.

לעיתים ניתן לתקן את הנזק על ידי הדבקה מחדש או ליטוש כפי שמבצעים לאבן עצמה, אך לעיתים אין בררה אלא להחליף את לוח האותיות בלוח עמיד יותר כגון לוח שעשוי מגרניט.

Array

ניקוי מצבות

חומרים שונים עשויים להידבק אל המצבה ולפגוע במראה שלה. לדוגמה, חול ואבק עלולים להצטבר בתוך החריצים באופן בו יהיה קשה להוציא אותם. במקרים אחרים החומרים עצמם מתחילים לצבור כתמים, במיוחד אם מדובר בסוגי אבנים פחות עמידות כגון שיש טורקי (שיכול להתחמצן ולהצהיב) או אבן שלהבת.

לכל מצבה מתאימים חומרי הניקוי שלה על פי סוג האבן, אופן הכיתוב וכו'. למרות שניתן להשתמש בחומרי ניקוי בסיסיים כמו אקונומיקה, לעיתים עדיף לפנות לבוני מצבות מקצועיים שמכירים את כל אחד מסוגי החומרים והטיפול בהם.

אם אתם מבחינים שהחל להצטבר על המצבה לכלוך קשה, אסור להקל בכך ראש: טפלו במצבה בהקדם על מנת שלא תצטרכו לבצע בעתיד שיפוץ יסודי ויקר יותר כפי שתיארנו לעיל.

Array

צביעת מצבות

כאמור, אבנים מסוימות עשויות לצבור כתמים עם הזמן ויש להשתמש בחומרים מיוחדים על מנת להעלים כתמים אלו.

אך לעיתים קרובות דווקא האותיות הן אלו שדורשות צביעה מחדש. לרוב כאשר מבצעים צביעה מקצועית, עושים שימוש בצבע אפוקסי המיועד לצביעת כלי רכב ולא צביעה בצבעי שמן רגילים אשר פחות מתאימים למטרה זו.

באופן עקרוני ניתן לבצע מלאכה זאת גם בעצמכם במידה והנזק לאותיות לא גדול מדי, אך חשוב לדעת באיזה צבע מדויק להשתמש, כיצד להיפטר משאריות הצבע הישן ובעיקר לעשות כמה שפחות טעויות שידרשו לאחר מכן לגרד את הצבע.

Array

אולי יש לך שאלות?

הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן.