מצבות מיוחדות ומעוצבות

המצבה הסטנדרטית מורכבת בדרך כלל מאבן חברון או אבן פשוטה אחרת ועליה חרוטות אבנים בחריטה סטנדרטית באמצעות חול (מתיזים חול בלחץ גבוה והוא זה אשר יוצר את החריטה באבן).

מכאן אפשר רק לטפס מבחינת סוגי המצבות השונים: המצבות המרשימות ולכן גם המיוחדות יותר כוללות שימוש בחומרים בנייה מיוחדים כמו למשל שיש טורקי ואולי החומר הכי נחשב, גרניט בצבעים שונים, מאפור כהה ועד אדום בהיר. אפשר גם לבנות את המצבה ממספר חומרים שונים על מנת ליצור שילובים מיוחדים או במטרה והתקציב מוגבל (לדוגמה, הבסיס יהיה מאבן הרגילה והכיתוב יונח על לוח גרניט נוסף).

אבל מעבר לחומר בו עושים שימוש והצבע שלו, יש חשיבות לא קטנה גם לצורה של המצבה: לכל אחד מאיתנו יצא להיות לפחות בכמה הלוויות בחייו. בוודאי שמתם לב כי מרבית המצבות שומרות פחות או יותר על אותה הצורה: אבן שוכבת עם כיתוב ומעליה אבן הראש, כאשר לשתי האבנים האלו קווים ישרים, שהם הקווים שהכי קל לסתת אותם.

מנגד, מאוד יכול להיות ששמתם לב שבין כל אותן מצבות סטנדרטיות יש גם מצבות יוצאות דופן בצורה לא סטנדרטית או כאלו שמשולבות בהן אלמנטים נוספים כמו למשל פסלים שבולטים החוצה מן המצבה, פונטים מיוחדים, כדים לפרחים או בתים מיוחדים לנרות נשמה ועוד.

עד כמה שהמצבות האלו יפות ומיוחדות, לפני שאתם מחליטים על בניית מצבה מיוחדת, עליכם לקחת בחשבון שני דברים:

הראשון – בבתי עלמין רבים יש מגבלות על צורת המצבות על מנת ליצור איזושהי אחידות. לעומת זאת, בקבורה אזרחית או קבורה אלטרנטיבית כגון בקיבוצים ישנן פחות מגבלות על צורת המצבה. עם זאת, לא מדובר בחוק כתוב. לדוגמה, כיום ניתן להקים מצבות מיוחדות עם דיוקן המת גם בבתי קברות רגילים ואפילו צבאיים, מנהג שלא היה נפוץ עד לעלייה הגדולה מרוסיה בשנות התשעים.

השני – ככל שהמצבה מיוחדת יותר, כך ייקח יותר זמן להקים אותה. לדוגמה, אם רוצים להקים מצבה שבה אבן הראש היא בצורת לב, יהיה צורך לתכנן זאת מראש על מנת ליצור סימטריה
מושלמת. מהבחינה הזו, עדיף שפרק הזמן מהקימה מהשבעה ועד תכנון המצבה יהיה קצר ככל הניתן.

אתם מוזמנים להתבונן בקטלוג המצבות המיוחדות המצורף כדי לקבל רעיונות והשראה. נשמח לעזור לכם בעיצוב המצבה המושלמת.

אולי יש לך שאלות?

הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן הכאב עצמו הוא כאב רב, אבל אני נותן לו זמן.